یادداشت 24 خرداد 1401 - 2 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

 عدالت توزیعی در خدمات و حمایت ها زمینه ساز توسعه و پیشرفت پایدار آذربایجان غربی

در عصر کنونی که فرهنگ بخش جدایی‌ناپذیر ساختار اجتماعی است، توجه به توسعه فرهنگی به صورت متوازن می‌تواند سرمنشا توسعه و پیشرفت در سایر عرصه‌های جامعه از قبیل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی باشد. به عبارت دیگر فرهنگ به عنوان میان‌افزار، نقش ارتباطی با جامعه و ساختار های حاکمیتی را دارد.

امروز توجه متوازن و یکسان به ظرفیت‌های فرهنگی شهرستان‌ها و تمزکز‌زدایی برنامه‌های فرهنگی و گسترش توجهات و حمایت‌ها به شهرستان‌ها برپایه زیست بوم فرهنگی واجتماعی شهرستان‌ها همان موتور محرک بخش فرهنگی جامعه است که می‌تواند بقیه بخش‌ها و ساختارهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و حتی امنیتی را در خود جای دهد.

هر یک از شهرستان‌های استان آذربایجان‌غربی دارای ظرفیت‌های بسیاری در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی است که نگاه درست و صحیح به آنها همراه با توزیع عادلانه خدمات و حمایت‌ها باعث شکوفایی بخش‌های فرهنگی و تولید اندیشه و تفکر بکر در ساختار‌های فرهنگی واجتماعی جامعه می شود.

شهرستان های محرومی که به لحاظ امکانات زیرساختی ممکن است محروم باشند ولی به لحاظ داشتن ظرفیت‌های انسانی و اجتماعی و فرهنگی در جای خود بسیار غنی هستند. شهرستان تکاب با هنرمندان خوشنویس، شهرستان خوی و چایپاره با شاعران توانمندش، شهرستان میاندوآب با هنرمندان عاشیق موسیقی فولکلورش، شهرستان سردشت با جشنواره موسیقی بیت و حیرانش و شهرستان نقده با پیشینه رقص‌های بومی و محلی و دیگر شهرستان‌های این استان زیبا در دل خود گنجینه‌های جاودان فرهنگی را دارند.

آنچه که نگارنده این سطور بر آن باور دارد و نشانه‌هایی از پیاده‌سازی این روند را در ذهن و عمل مسئولین فرهنگی استان می‌بیند این است که همه مسئولین استان بتوانند این ظرفیت‌ها را شناسایی و با نگاه حمایتی درست و برنامه‌محور آن‌ها را به مرحله ثمر و نتیجه برسانند و این ماموریت می‌تواند نمونه موفقی از نگاه توسعه‌محور متوازنی باشد که امروز آذربایجان‌غربی به آن نیاز دارد.

امیدواریم موفقیت در حوزه پیچیده فرهنگی و هنری بتواند الگوی موفق برای سایر بخش‌های تصمیم‌گیری باشد تا شاهد توسعه متوازن و پیشرفت ساختارمحور استان آذربایجان‌غربی در بخش‌های اقتصادی، اجتماعی وسیاسی بر پایه توانمندی‌ها وظرفیت‌ها و زیست بوم هر یک از شهرستان‌ها باشد چرا که پیشرفت تک تک شهرستان‌های استان به منزله پیشرفت استان و جلوگیری از هدر رفت سرمایه‌ها و کاهش مهاجرت به مرکز استان و یا به سوی دیگر استانها باشد.

نیروی انسانی و نخبه برای هر جامعه ای به مثابه الماس و طلا، دارایی ارزشمندی برای آن جامعه است.

مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی حرف های رکیک و افترا باشد به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • ادب و احترام را در برخورد با دیگران رعایت فرمایید.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *