اجتماعی 14 تیر 1402 - 1 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

ماجرای لغو مجوز «خانه فرشته» به زور آقای نماینده!

خانه فرشته نام یکی از 382 مرکز نیکوکاری آذربایجان غربی است که از ابتدای سال ۱۳۹۸ با شماره ثبتی ۱۶۷۹ در نقده آغاز به کار کرده بود و در چهارمین سال فعالیتش نزدیک به ۶۰۰ نفر مددجو داشت.
از عمده فعالیت‌های این مرکز نیکوکاری می‌توان به حمایت از کودکان بی‌سرپرست،بدسرپرست،نیازمند و بیمار،حتی پدران و مادران پیر و از کارافتاده،همچنین تهیه و توزیع بسته‌های غذایی،حضور در خانه سالمندان شهرستان نقده در مناسبت‌های مختلف ملی و مذهبی،تهیه و توزیع غذای گرم در میان نیازمندان،شناسایی و درمان نیازمندان،تهیه لباس و اسباب بازی برای کودکان،اجرای برنامه‌های آموزشی،فرهنگی و تفریحی برای کودکان،مشارکت در مراسمات ملی،مذهبی و فرهنگی در شهرستان و حمایت از کودکان و نوجوانان مستعد اشاره کرد.
از نکات مثبت و ارزشمند فعالیت خانه فرشته، مشارکت و همدردی با سیل‌زدگان لرستان، تامین منبع آب برای مردم سیستان و همچنین کمک به مردم زلزله‌زده خوی است.


با وجود اقدامات مثمر ثمر این مرکز نیکوکاری، حدود یک ماه است که مرکز خیریه فوق‌الذکر توسط اداره کل کمیته امداد امام خمینی (ره)استان آذربایجان غربی لغو مجوز شده است.
ابطال مجوز فعالیت مرکز نیکوکاری فرشته که یکی از مراکز خیریه فعال و قابل اعتماد در سطح شهر نقده بود با واکنش های مردم، فعالان اجتماعی، خیرین و حتی رسانه ها روبرو شد. چرا باید در شرایطی که مردم نسبت به اکثر مراکز خیریه بی اعتماد هستند، مرکز نیکوکاری مورد وثوق عموم، آنهم با 600 مددجو لغو مجوز شود؟
بر اساس پیگیری های خبرنگار آوای آزاد این مرکز خیریه نه به علت فساد مالی و یا اقدامات خارج از چارچوب قانون بلکه با فشار نماینده شهر نقده، با دستور از تهران و از سوی کمیته امداد امام خمینی(ره) آذربایجان غربی لغو مجوز شده است.
جریان از چه قرار است؟
مهسا معروفی، مسئول مرکز نیکوکاری خانه فرشته در گفتگو با خبرنگار آوای آزاد اینگونه توضیح داد: دفتر امور بانوان نماینده مردم نقده در مجلس شورای اسلامی در طبقه دوم خیریه مستقر شد با این شرایط که ورودی دفتر از کوچه بوده و حیاط این ساختمان و طبقه همکف در اختیار خیریه بود.
وی ادامه داد: مدتی بعد بدون اطلاع هیئت مدیره مرکز نیکوکاری خانه فرشته، تابلو روان تبلیغاتی نماینده شهرستان نقده بر روی دیوار ساختمان مرکز نیکوکاری نصب شد که موجب اعتراض خیرین شد که چرا اجازه نصب تابلو در یک خیریه به نماینده داده شده است؟
با توجه به آئین نامه خیریه‌ها که به دور از هرگونه سیاسی‌کاری و تبلیغات برای انتخابات اجازه فعالیت دارند، نارضایتی خودمان را از نصب تابلوی تبلیغات زود‌هنگام به دفتر نماینده اعلام کردیم اما در کمال ناباوری بجای برخورد منطقی و پایین کشیدن تابلو، از همان روز سنگ‌اندازی مسئولان شهری و استانی و همچنین اطرافیان نماینده شروع شد تا اینکه حتی مدتی بعد با زور آقای نماینده، نامه‌ای از اداره کمیته امداد شهرستان نقده مبنی بر مماشات دریافت نمودیم.
وی گفت:در حالی که بنده به مسافرت خارج از کشور رفته بودم باز نامه‌ای به مرکز خیریه خانه فرشته ارسال و خواستار تعیین اعضای هیت مدیره جدید شده بودند،در حالی که خانه فرشته با حضور تمامی اعضا و با قدرت به کار خود ادامه می‌داد. چند روز بعد از این بهانه‌جویی ها، بدون اطلاع اعضا، تابلوی خانه‌ی فرشته را پایین کشیده و همچنین مجوز آن را را باطل کرده بودند.
معروفی تاکید کرد: خانه‌ی فرشته را نه نماینده و نه کس دیگری نمی‌تواند تضعیف کند و ما با قدرت هستیم و ادامه خواهیم داد اما قابل تامل است که چگونه یک نماینده تا این حد مصونیت سیاسی و اداری دارد که به جای لابی برای مردم، علیه مردم نیازمند و دردمند لابی کند؟ و چقدر یک تابلوی تبلیغاتی برای آقای نماینده ارزشمند است که تا لغو مجوز یک خیریه پیگیر ماجرا بوده است؟
دست ما نبود؛ کمیته امداد استان مجوز را لغو کرد
مجدی رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) نقده در پاسخ به پیگیری های خبرنگار آوای آزاد در خصوص علت لغو مجوز مرکز نیکوکاری فرشته، علت این امر را مهاجرت مسئول این خیریه به خارج از کشور و همچنین بی توجهی هیئت مدیره به مکاتبات چندین باره با این مرکز برای تعیین هیئت مدیریه جدید اعلام کرد و گفت: مهاجرت مدیر مرکز نیکوکاری در کارهای ضبط،ثبت و مالی مشکل ایجاد کرده بود که در نهایت مسئولان استانی، تصمیم به ابطال مجوز گرفتند.
وی در مورد سوال خبرنگار ما که چرا شما از مرکز زیر نظر خود که در سطح شهرستان و حتی استان فعالیتهای خیرخواهانه چشمگیری داشته، حمایت نکردید؟ اذعان کرد: دست ما نبود و حکم ابطال مجوز از اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان صادر شده است.
برای پیشگیری از حواشی مجبور به لغو مجوز خانه فرشته شدیم
رضا مهرافروز ، مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز در گفتگو با خبرنگار آوای آزاد، اظهار داشت: مراکز نیکوکاری به عنوان بازوی کمیته امداد است و تا به امروز از مجموع ۳۸۲ مرکز نیکوکاری استان، معدود مرکز نیکوکاری را داشته‌ایم که لغو مجوز شود.
وی ادامه داد: در بحث ایجاد مراکز نیکوکاری سعی کرده‌ایم از افراد خوشنام و شناخته شده استفاده کنیم که شکر خدا تاکنون اینگونه بوده است اما یکی معذوریت های کمیته امداد و نهادهای زیرمجموعه آن ورود به مسائل سیاسی و انتخاباتی است که در خانه فرشته، نزدیکی این مرکز با دفتر نماینده مردم نقده در مجلس شورای اسلامی یکی از ایرادهای اساسی بود.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) تصریح کرد: ما به شدت از ورود به این مسائل برحذر شده‌ایم ؛ حتی شده همکار بسیار صمیمی ما کاندیدای انتخابات شده بود که ما به ستاد او هم نرفتم.
مهرافروز به ماجرای همجواری مرکز نیکوکاری خانه فرشته با دفتر امور بانوان نماینده مردم نقده در مجلس شورای اسلامی اشاره و تصریح کرد: از بابت این همجواری و برای اینکه محکوم به کارهای سیاسی و تبلیغی نشویم، به خانه فرشته اعلام کردیم مصلحت نیست در آنجا فعالیت کنید، چون ممکن بود بعداً حرف و حدیث ایجاد شود، درخواست کردیم به مکان دیگری نقل مکان کنند و حتی کمک مالی هم برای این موضوع در نظر گرفتیم.
به گفته مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) آذربایجان غربی، خانه فرشته حدود ۶ ماه درگیر این مسائل بود و از آنجایی که به اخطارهای کمیته امداد خمینی (ره) توجهی نکرده و نقل مکان نکرد، ما برای اینکه درگیر حواشی نشویم، مجبور به ابطال مجوز فعالیت خانه فرشته شدیم.
مهرافروز در پاسخ به سوال خبرنگار ما که «خانه فرشته از قبل در این مکان مستقر بوده و بعداً دفتر نماینده و بحث تابلو در آنجا مطرح شد بنابراین باید دفتر نماینده مردم نقده تغییر می کرد نه مجوز فعالیت خانه فرشته باطل! اذعان کرد: ما کاری نداشتیم که چه‌کسی اول آنجا بوده و یا حق با چه کسی است. ما فقط به مرکز خودمان میتوانستیم تعیین تکلیف کنیم، زورمان که به نماینده نمی‌رسید!
مهرافروز در پایان با بیان اینکه 65 درصد کمک ها و مشارکت های مردمی و خیرین از سوی مراکز نیکوکاری استان جمع آوری و در بین مددجویان توزیع می شود، خاطرنشان کرد: ما به هیچ عنوان خواهان لغو مجوز و یا منفک شدن مراکز نیکوکاری از مجموعه کمیته امداد امام خمینی (ره) نیستیم اما بر اساس اساسنامه و آیین نامه هم نمی توانیم اجازه دهیم این مجموعه مردمی و خیریه وارد بازی های سیاسی شود، بنابراین در حال حاضر هم چنانچه مرکز نیکوکاری خانه فرشته مایل باشد می‌توانیم ضمن صدور مجدد جواز فعالیت، برای تامین هزینه مکان جدید مساعدت مالی هم داشته باشیم.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) در پایان گفت و گو در پاسخ به این سوال که اگر نماینده مردم شهرستان نقده از روی شیطنت، مجددا در مکانی در جوار خانه فرشته جدید مستقر شد، باز هم مرکز نیکوکاری مقصر شده و مجوزش را باطل خواهید کرد؟ گفت: در این صورت اوضاع تغییر کرده و به شکل متفاوتی عمل می کنیم!

مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی حرف های رکیک و افترا باشد به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • ادب و احترام را در برخورد با دیگران رعایت فرمایید.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *