اجتماعی 21 مرداد 1402 - 12 ماه پیش زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

دفاع از حقوق عامه و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر دغدغه دیرینه کانون وکلا است

علی علیزاده در گفت و گو با خبرنگار آنایول، مهم‌ترین اولویت کانون وکلای استان را ارتقای جایگاه وکلای عنوان کرد و گفت: اولین اقدام در این راستا ارتقای سطح علمی همکاران و برگزاری دوره های آموزشی تخصصی و در ادامه اعطای پروانه وکالت تخصصی است.

علیزاده برگزاری دوره‌های آموزشی داوری از طریق مرکز داوری کانون و همچنین فرهنگ‌سازی و‌ بهبود جایگاه وکیل در افکار عمومی از طریق تعامل گسترده با رسانه‌های جمعی را از دیگر برنامه های این دوره از هیات مدیره کانون وکلا اعلام کرد.

وی با اشاره به موضوع استقلال کانون وکلا دادگستری گفت: آنچیزی که بعنوان استقلال نهاد وکالت عنوان میشود استقلال وکلا و قضات دادگستری در دفاع و تصمیم گیریست نه آنچیزی که توسط معاندین بعنوان عدم تمکین کانونهای وکلای دادگستری از قواعد و قوانین حاکم بر کشور تلقی میگردد.

علیزاده با بیان اینکه قانون ماده واحده‌ی مجمع تشخیص مصلحت نظام در هم‌شان قرار دادن وکیل و قاضی، گویای شان و مقام وکلای دادگستریست، خاطرنشان کرد: ارتقای استقلال وکیل دادگستری، مستلزم فرهنگ سازی و تبیین جایگاه وکیل و استقلال وکیل در دفاع از هر شخص است فارغ از اینکه موکل در چه جایگاه و اتهامیست.

رییس کانون وکلای دادگستری آذربایجان‌غربی به اقدامات کانون در راستای ارتقای علمی و عملی وکلا اشاره و تصریح کرد: مرکز آموزش و پژوهش کانون وکلای دادگستری استان برای اولین بار در طول تاریخ کانون وکلای استان آیین نامه اجرایی مرکز و ایضا شیوه نامه اعطای وکالت تخصصی‌ را تدوین کرده که در کنار برگزار دوره های تخصصی و دعوت از اساتید مبرز کشوری سعی در ارتقای علمی وکلای سطح استان دارد.

وی ادامه داد: مرکز داوری کانون وکلای استان هم پا به پای مرکز آموزش با دعوت از اساتید مبرز و شاخص کشوری دوره های داوری عمومی رو‌طراحی و اجرا میکند که با استقبال خوبی مواجه شده‌است.

علیزاده به اهمیت فعالیت کمیسیون‌های کانون وکلا اشاره کرد و افزود: هیات مدیره ی کانون وکلا بازوی اجرایی جز کمیسیون ها ندارد و‌ در واقع کمیسیونهای کانون غالب ترین نقش در فعالیت کانون وکلا را دارد.

رییس کانون وکلای دادگستری آذربایجان‌غربی، حقوق عامه و خصوصا حمایت از اقشار آسیب پذیر را دغدغه دیرینه کانون وکلا برشمرد و گفت: کمیسیون معاضدت کانون وکلای استان دو روز در هفته با حضور همکاران معاضدت، جلسات مشاوره رایگان و معرفی وکیل معاضدتی (وکالت رایگان) برگزار می‌کند.

علیزاده تاکید کرد: هر وکیل وفق قانون سالانه سه پرونده تسخیری و معاضدتی بایستی کار بکند‌ و‌کانون با همین پتانسیل خوب در خدمت رسانی شهروندان پیشتاز هست.

وی افزود: علاوه بر استقرار مداوم اعضای خدوم کمیسیون معاضدت در محل کانون، در روزهای جمعه برای نمازگزاران و مناسبتهای مختلف در سطح شهر و مساجد سراسر استان حضور یافته و مشاوره تخصصی رایگان به شهروندان ارایه می‌کنند.

وی گفت : در چهار ماه نخست سالجاری کانون وکلای آذربایجان‌غربی به ۳۷ پرونده معاضدتی و ۴۹ پرونده تسخیری رسیدگی کرده و ۱۰۴ مشاوره رایگان ارائه کرده‌است.

رییس کانون وکلای دادگستری آذربایجان‌غربی در پایان از برگزاری آیین نکوداشت پروفسور عبداله شمس بعنوان نگین آیین دادرسی مدنی ایران و پدر آیین دادرسی نوین ایران در ارومیه خبر داد و گفت: پروفسور شمس حق بزرگی بر گردن تمامی حقوقدانان از جمله وکلای دادگستری دارند.

علیزاده تاکید کرد: در راستای برنامه های آموزشی، کانون وکلای آذربایجان‌غربی آیین تکریم پروفسور شمس را با حضور وکلا و کاراموزان، قضات ،اساتید دانشگاه، فارغ التحصیلان و دانشجویان حقوق برگزار خواهد کرد.

مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی حرف های رکیک و افترا باشد به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • ادب و احترام را در برخورد با دیگران رعایت فرمایید.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *