دو هفته نامه «آوای آزاد» 09 شهریور 1402 - 11 ماه پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

پاسخگویی به افکار عمومی در آذربایجان‌غربی تعطیل است!

یکی از موضوعات مهم برای دولتمردان بحث افکار عمومی است. اساسا دولت بدون توجه به افکار عمومی نمی‌تواند برنامه‌ریزی کند و یا اگر برنامه‌ریزی کند به نظر می‌رسد که به ویژه در موضوعات مهم اگر توجه لازم را به موضوع مهم افکار عمومی نداشته باشد به احتمال زیاد آن طرح با شکست مواجه می‌شود. استاندار آذربایجان غربی در دو سال قبل همواره از طرح یکشنبه های تولید به عنوان یکی از افتخارات عملکردی دولت در این استان یاد کرده و برای اجرای آن نیز فارغ از وقت و هزینه ای که هر هفته صرف به خط کردن کلی مدیر و کارشناس و راننده و خودرو می شود تا از واحدهای تولیدی بازدید شود، بی نتیجه ماندن مصوبات بزرگترین خسارتی است که دولت به خود و اعتماد مردمی می زند. پاسخگو نبودن در قبال افکار عمومی با وجود مطالبه گری چندین باره از سوی رسانه ها یکی از موضوعاتی است که بهانه ای شده تا ثابت شود پاسخگویی به افکار عمومی در این استان تعطیل است!


رئیس شورای اطلاع رسانی دولت پاسخ گویی فوری به شبهات و ابهامات درباره عملکرد دولت را یک امر ضروری می داند اما خبر ندارد در آذربایجان غربی پاسخ گویی به افکار عمومی در حضور در برنامه تلویزیونی اولدوز خلاصه شده و استاندار ترجیح می دهد هر آنچه که خودش صلاح و مصلحت می داند بگوید و مردم هم گوش بسپارند و حرفی هم نزنند. بیش از یکسال است که رسانه ها از استاندار و روابط عمومی و مشاور رسانه ای او می خواهند که لیست واحدهای تولیدی احیا شده در قالب یکشنبه های تولیدی را منتشر کنند اما انگار نه انگار! این پاسخگو نبودن جز اینکه ثابت می کند این آمار درست نیست چیز دیگری را نشان نمی دهد.
دسترسی به استاندار برای پیگیری این موضوع امری محال و غیرممکن است. حلقه اول نزدیکان استاندار نیز بهایی به رسانه های مستقل نمی دهند و از نگاه و منظر آنان رسانه فقط رسانه ای است که بله قربان گو باشد. هرچقدر هم که گفته شود آرایش رسانه‌ای، بازیگران، نوع و قواعد بازی تغییر کرده و تاکتیک‌های رسانه‌ها و نوع مدیریت افکار عمومی هم بسیار پیچیده و متکثر شده است و با پدیده‌‌های چندلایه، مستمر و متکثر سروکار داریم و هرکس در این عرصه بتواند افکار عمومی را زودتر و بهتر مدیریت و هدایت کند پیروز است بی فایده است.
مدیریت افکار عمومی به جهت پاسخگو نبودن استاندار و مجموعه رسانه ای استانداری دچار وارونگی شده و پیامد مهم این موضوع تنزل سرمایه اجتماعی است. استانداری آذربایجان غربی از ضعف شدید در روایت اول، شکاف در دربانی و تعارض در گفتار و کردار رنج می برد و استاندار آذربایجان غربی اگر می خواهد اقدامات او سرمایه اجتماعی را با خود همراه کند باید نخست خودش و سپس روابط عمومی و مشاور رسانه ای استاندار به افکار عمومی پاسخگو باشند در غیر اینصورت این روند وارونه دستاوردی جز بی اعتمادی عایدی دیگری نخواهد داشت.
صداقت با مردم، شفافیت و رفع ابهام، ارتقاء کارایی و اثربخشی و اصلاح رفتارها، تضعیف زمینه های بروز ابهام، اقناع کنندگی تصمیمات، اطلاع رسانی به هنگام، عدم ارسال پیام های متناقض و متعارض، توجه به ابزارهای ارتباطی مستقل، پر کردن شکاف بین رسانه و مردم، پرهیز از رفتارهای جانب دارانه پیشنهادات ما به مجموعه استانداری است تا در زمینه مقابله با وارونگی افکار عمومی از آنها بهره ببرند البته اگر به افکار عمومی اعتقاد دارند وگرنه صلاح ملک خویش خسروان دانند.

مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی حرف های رکیک و افترا باشد به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • ادب و احترام را در برخورد با دیگران رعایت فرمایید.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *